Designing Early Warning Pictogram for Driver Information System and Sample Application


Gürbüz H., TONGUÇ G., YAĞCILAR TONGUÇ G.

21st International Academic Conference on Engineering, Technology and Innovations (IACETI), Girit (Crete), Greece, 22 December 2015, pp.45-48

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Girit (Crete)
  • Country: Greece
  • Page Numbers: pp.45-48
  • Akdeniz University Affiliated: Yes

Abstract

Advanced driving assistant systems (ADAS) or known as Driver Information System already have taken a place in today’s modern automobiles. These systems provide information to the drivers about dangers or issues waiting for them. Designing interface and pictograms used in driver information systems have a great importance in terms of drivers are easy to detect and in the flow of traffic not to distract driver’s attention. In this study, designing of pictograms that realized and applied in real driver information system examined according to local laws, ISO standards and general design principles and results has been demonstrated.

Advanced driving assistant system (ADAS) veya sürücü bilgi sistemi -driver information system- olarak bilinen sistemler sayıları ve fonksiyonları artarak günümüz modern araçlarında yerini almaktadır. Bu sistemler trafik bilgi sistemleri ile birlikte kullanıldığı zaman sürücülere güzergâhları üzerinde kendilerini bekleyen tehlikeler hakkında bilgi vermektedir. Sürücü bilgi sistemlerinde kullanılan arayüz ve piktogramların tasarımı sürücülerin kolay algılayabilmesi, trafik akışı içerisinde dikkatini dağıtmaması yönünden önem taşımaktadır. Bu çalışmada, gerçek ölçekli olarak gerçekleştirilen ve uygulanan bir sürücü bilgi sisteminde kullanılan piktogramların yerel kanunlar, ISO standartları ve tasarım öğeleri dikkate alınarak tasarlanması irdelenmiş ve sonuçlar ortaya konmuştur.