Artificial Intelligence

Yapay Zeka sistemlerinin çok sayıda gerçek dünya uygulamasında kullanılmaktadır. En ön plana çıkan uygulamaları:

Bilgisayar görüşü: Bu yapay zeka teknolojisi, bilgisayarların ve sistemlerin dijital görüntülerden, videolardan ve diğer görsel girdilerden anlamlı bilgiler elde edilmesine ve bu girdilere dayalı olarak sistemlerin harekete geçirilebilmesine olanak sağlar. Görüntü tanıma sistemlerinden farklı olarak öneri sağlama yeteneğine sahiptir. Evrişimli sinir ağları tarafından desteklenen bilgisayar görüşü, sosyal medyada fotoğraf etiketleme, sağlık hizmetlerinde radyoloji görüntüleme ve otomotiv endüstrisinde kendi kendine giden arabalarda uygulamalara sahiptir.

Konuşma tanıma: Otomatik konuşma tanıma (ASR), bilgisayar konuşma tanıma veya konuşmadan metne olarak da bilinir ve insan konuşmasını yazılı bir biçime dönüştürmek için doğal dil işlemeyi (NLP) kullanan bir yetenektir. Örneklerden çevrimiçi sanal temsilciler sık sorulan soruları (SSS) yanıtlayabilip kişiselleştirilmiş tavsiyeler verebilmektedir.

Öneri motorları: Geçmiş tüketim davranışı verilerini kullanan yapay zeka algoritmaları, daha etkili çapraz satış stratejileri geliştirmek için kullanılabilecek veri trendlerini keşfetmeye yardımcı olabilme gibi olanak sağlamaktadır. 

Bu ve bunun gibi birçok alanda yapay zeka kullanılmaktadır.